Fafrees F20 mate II Electric Tricycle, 20x2.5" Off-Road, 250W, 48V 21AH
Parameters
| Battery | 48V 21Ah |
| Maximum range (electric mode) | 85 km |
| Maximum range (assist mode) | 140-160 km |
| Maximum speed | 25 km/h |
| Motor | 250 W |
| Brakes | hydraulic |
| Suspension | Front |
| Wheels | 20x2.5'' Off-road Inflatable |
| Maximum load | 180 kg |
| Charging time | 8-10 h |
| Water resistance | IPX5 |
| Net weight | 45.5 kg |
| Gears | Shimano 7 gears |
| Assembled bicycle size | 167*73*106cm |
| Warranty | 2 years |
Functions:
- easily removable battery;
- 7 Shimano gears;
- battery level;
- speed km/h;
- mileage;
- trip time and distance;
- cruise control;
- non-zero starts, etc.
Included in the set:
1. Bicycle
2. Instructions
3. Packaging box
4. Charger
5. Tool kit
6. Warranty card