Fafrees F26 Lasting Electric Bike, 26x1.95", 250W, 36V 25Ah
Parameters
| Battery | 36V 25Ah |
| Maximum range (electric mode) | 80-100 km* |
| Maximum range (assist mode) | 160-200 km |
| Maximum speed | 25 km/h |
| Motor | 250 W |
| Brakes | disc |
| Suspension | Front |
| Wheels | 26x1.95" |
| Maximum load | 120 kg |
| Charging time | 8 h |
| Water resistance | IP54 |
| Net weight | 29.5 kg |
| Gears | Shimano 7 gears |
| Assembled bicycle size | 180*110*65 CM |
| Warranty | 2 years |
* Throttle is not included
Functions:
- easily removable battery;
- 7 Shimano gears;
- battery level;
- speed km/h;
- mileage;
- ride time and distance;
- cruise control;
- non-zero start, etc.
Included in the set:
1. Bicycle
2. Manual
3. Packaging box
4. Charger
5. Tool kit
6. Warranty card