Fafrees F20 Ultra HS Electric Bike, 20x5" Off-Road, 750W, 48V 25Ah
Specifications
| Battery | 48V 25Ah LG |
| Maximum range (electric mode) | 80-100 km |
| Maximum range (assist mode) | 120-140 km |
| Maximum speed | 45 km/h |
| Motor | 750 W |
| Brakes | hydraulic |
| Suspension | Full |
| Wheels | 20x5'' Off-road |
| Maximum load | 180 kg |
| Charging time | 8 h |
| Water resistance | IPX5 |
| Net weight | 40 kg |
| Gears | Shimano 7-speed |
| Assembled bicycle size | 182*58*103 CM |
| Warranty | 2 years |
Features:
- easily removable battery;
- 7 Shimano gears;
- battery level;
- speed km/h;
- mileage;
- trip time and distance;
- cruise control;
- non-zero start, etc.
Included in the set:
1. Bicycle
2. Manual
3. Packaging box
4. Charger
5. Tool kit
6. Warranty card
Description in English:








