Fafrees F28 MT Electric Bicycle, 27.5x2.25", 250W, 36V 15Ah
Specifications
| Battery | 36V 15Ah |
| Maximum range (electric mode) | 50-65 km* |
| Maximum range (assist mode) | 100-110 km |
| Maximum speed | 25 km/h |
| Motor | 250 W |
| Brakes | disc |
| Wheels | 27.5x2.25" |
| Maximum load | 150 kg |
| Charging time | 7-8 h |
| Water resistance | IPX4 |
| Net weight | 22.5 kg |
| Assembled bicycle size | 180*105*64 cm |
| Warranty | 2 years |
* Throttle is not included