Fafrees F26 Pro Electric Bike, 26x1.75", 250W, 36V 15Ah
Parameters
| Battery | 36V 15Ah |
| Maximum range (electric mode) | 55 km* |
| Maximum range (assist mode) | 110 km |
| Maximum speed | 25 km/h |
| Motor | 250 W |
| Brakes | disc |
| Suspension | Front |
| Wheels | 26x1.75" |
| Maximum load | 120 kg |
| Charging time | 8 h |
| Water resistance | IP54 |
| Net weight | 24.7 kg |
| Gears | Shimano 7 gears |
| Assembled bicycle size | 173*63*109 cm |
| Warranty | 2 years |
* Throttle is not included
Functions:
- easily removable battery; 7 Shimano gears;
- battery level;
- speed km/h;
- mileage;
- trip time and distance;
- cruise control;
- non-zero start, etc.
Included:
1. Bicycle
2. Manual
3. Packaging box
4. Charger
5. Tool kit
6. Warranty card
Description in English:











