Fafrees F28 pro Electric bike, 27.5x1.75", 250W, 36V 15Ah
Specifications
| Battery | 36V 15Ah |
| Maximum range (electric mode) | 40 km |
| Maximum range (assist mode) | 80 km |
| Maximum speed | 25 km/h |
| Motor | 250 W |
| Brakes | disc |
| Suspension | Front |
| Wheels | 27.5x1.75" |
| Maximum load | 120 kg |
| Charging time | 7-9 h |
| Water resistance | + |
| Net weight | 24.7 kg |
| Gears | Shimano 7 gears |
| Assembled bicycle size | 178*67*110cm |
| Warranty | 2 years |