Fafrees F20 Light Electric Bike, 20x1.95", 250W, 36V 16.75Ah
Parameters
| Battery | 36V 16.75Ah |
| Maximum range (electric mode) | 75 km |
| Maximum range (assist mode) | 100 km |
| Maximum speed | 25 km/h |
| Motor | 250 W |
| Brakes | mechanical |
| Suspension | Front |
| Wheels | 20x1.95'' |
| Maximum load | 120 kg |
| Charging time | 7 h |
| Water resistance | IPV4 |
| Net weight | 26 kg |
| Gears | Shimano 7 gears |
| Folded bicycle size | 81*35*62 CM |
| Warranty | 2 years |