Fafrees F20 Max Electric Bike, 20x4" Off-Road, 500W, 48V 30Ah
Parameters
| Battery | 48V 30Ah |
| Maximum range (electric mode) | 110 km |
| Maximum range (assist mode) | 150 km |
| Maximum speed | 25 km/h |
| Motor | 500 W |
| Brakes | mechanical disc |
| Suspension | Front |
| Wheels | 20x4'' Off-Road |
| Maximum load | 150 kg |
| Charging time | 10 h |
| Water resistance | IPX3 |
| Net weight | 34.5 kg |
| Gears | Shimano 7 gears |
| Folded bike size | 95*50*75 CM |
| Warranty | 2 years |