Fafrees F20 Flex Electric Bike, 20x2.5", 250W, 36V 20Ah
Parameters
| Battery | 36V 20Ah |
| Maximum range (electric mode) | 80 km |
| Maximum range (assist mode) | 160 km |
| Maximum speed | 25 km/h |
| Motor | 250 W |
| Brakes | mechanical disc |
| Wheels | 20x2.5'' |
| Maximum load | 140 kg |
| Charging time | 8 h |
| Water resistance | IPX5 |
| Net weight | 26.5 kg |
| Gears | Shimano 7 gears |
| Folded bike size | 108*45*77 cm |
| Warranty | 2 years |