Fafrees F20 X-Max Electric Bike, 20x4" Off-Road, 750W, 48V 30Ah
Parameters
| Battery | 48V 30Ah |
| Maximum range (electric mode) | 70 km |
| Maximum range (assist mode) | 140 km |
| Maximum speed | 25 km/h |
| Motor | 750 W |
| Brakes | hydraulic |
| Suspension | Full |
| Wheels | 20x4'' Off-road |
| Maximum load | 150 kg |
| Charging time | 9 h |
| Water resistance | IPX4 |
| Net weight | 49 kg |
| Gears | Shimano 7 gears |
| Folded bike size | 105*45*76 CM |
| Warranty | 2 years |
Features:
- foldable
- easily removable battery;
- 7 Shimano gears;
- battery level;
- speed km/h;
- mileage;
- ride time and distance;
- cruise control;
- non-zero starts, etc.
Included in the set:
1. Bicycle
2. Manual
3. Packaging box
4. Charger
5. Tool kit
6. Warranty sheet
Description in English:









