Fafrees F1 Electric Bike, 27.5x1.5", 250W, 36V 10Ah
Parameters
| Battery | 36V 10Ah |
| Maximum range (electric mode) | 45 km* |
| Maximum range (assist mode) | 90 km |
| Maximum speed | 25 km/h |
| Motor | 250 W |
| Brakes | disc |
| Wheels | 27.5x1.5" |
| Maximum load | 110 kg |
| Charging time | 5 h |
| Water resistance | IP54 |
| Net weight | 20.3 kg |
| Assembled bicycle size | 173*63*94cm |
| Warranty | 2 years |
* Throttle is not included in the set
Functions:
- easily removable battery; 7 Shimano speeds;
- battery level;
- speed km/h;
- mileage;
- trip time and distance;
Included in the set:
1. Bicycle
2. Instructions
3. Packaging box
4. Charger
5. Tool kit
6. Warranty card
Description in English:









