Fafrees F20+ Electric Bike, 20x3" Off-Road, 250W, 36V 20Ah
Specifications
| Battery | 36V 20Ah |
| Maximum range (electric mode) | 75 km |
| Maximum range (assist mode) | 100 km |
| Maximum speed | 25 km/h |
| Motor | 250 W |
| Brakes | mechanical disc |
| Suspension | Front |
| Wheels | 20x3'' Off-road |
| Maximum load | 140 kg |
| Charging time | 10 h |
| Water resistance | IP54 |
| Net weight | 27 kg |
| Gears | Shimano 7 gears |
| Folded bike size | 86*38*71 CM |
| Warranty | 2 years |