Fafrees F20+ Pro Electric Bike, 20x3" Off-Road, 250W, 36V 25Ah
Specifications
| Battery | 36V 25Ah |
| Maximum range (electric mode) | 95 km |
| Maximum range (assist mode) | 120 km |
| Maximum speed | 25 km/h |
| Motor | 250 W |
| Brakes | mechanical disc |
| Suspension | Front |
| Wheels | 20x3'' Off-road |
| Maximum load | 140 kg |
| Charging time | 13 h |
| Water resistance | IP54 |
| Net weight | 28 kg |
| Gears | Shimano 7 gears |
| Folded bike size | 86*38*71 CM |
| Warranty | 2 years |