Fafrees FM700 Electric bike, 27.5", 250W, 36V 10Ah
Parameters
| Battery | 36V 10Ah |
| Maximum range (electric mode) | 50 km* |
| Maximum range (assist mode) | 100 km |
| Maximum speed | 25 km/h |
| Motor | 250 W |
| Brakes | hydraulic |
| Wheels | 27.5x1.75" |
| Maximum load | 150 kg |
| Charging time | 4 h |
| Water resistance | IPX4 |
| Net weight | 19.5 kg |
| Gears | Shimano 9 gears |
| Assembled bicycle size | 180*68*110cm |
| Warranty | 2 years |
* Throttle is not included
Functions:
- easily removable battery; 7 Shimano gears;
- battery level;
- speed km/h;
- odometer;
- trip time and distance;
Included:
1. Bicycle
2. Manual
3. Packaging box
4. Charger
5. Tool kit
6. Warranty card
Description in English:









